Sportmászó krónika 2023

A tavalyi, egy éves kihagyás után úgy döntöttünk Izer Bálinttal, hogy elkészítjük a 2023-as sportmászó krónikát, hogy mindenkinek lehessen egy jó képe arról, hogy hol állnak jelenleg az itthoni sziklás teljesítmények, és hogy mindenki találhasson magának egy kis motivációt a tél során.

Én a köteles sportmászó teljesítményeket fogom felsorolni, Bálint pedig a boulder megmászásokat gyűjti össze. Nem kétlem, hogy nagyfalon és egyéb diszciplínákban is születtek óriási teljesítmények, de ezeket talán kevesebben is űzik itthon, különösen magas szinten.

Itt megemlíteném, hogy a “magas” szint teljesen önkényesen meghatározott, a hagyományt követve a szint a sportmászás esetében fb 8a út férfiaknál, fb 7b+ pedig nők esetében. Ettől tud lefelé eltérés lenni, ha valaki nagyon keményen on sightol, vagy valamilyen ok miatt egy alacsonyabb fokozatú de különleges megmászást vitt véghez. Elvégre az egész krónika lényege amellett, hogy rámutasson, hogy kinek mennyit kamatozott a befektetett munkája és szenvedélye, az is, hogy inspiráló teljesítményekkel, történetekkel fesse meg a mai sportmászás képét.

A mászott utak összegyűjtéséhez elsősorban a 8a.nu adatbázisára támaszkodunk, illetve az általunk hallott mendemondákra és korábbi krónikák gyűjtésére. Ahogy eddig is; ha véletlenül nem kerültél említésre pedig úgy érzed, hogy a teljesítményed alapján megérdemelnéd és benne is szeretnél lenni, akkor jelentkezz azonnal!

A listára bekerült személyek száma 35 fő, amelyből nagyjából 6 tartósan külföldön él.  Ez annyiban számít, hogy ez jelentősen meg is látszik mind a mászott utak mennyiségében, mind a nehézségében.

Ennek a 35 főnek az összetétele elég konstans, a kötéllel nehezet mászók kb. 70%-át a 30-40 éves korosztály adja ki. Szerintem ez azért van, mert ez az a generáció, ahol az új edzéslehetőségek már léteztek (termek, edzőeszközök, könnyebben elérhető sziklák), de a sziklamászás esetében inkább még a köteles mászás volt a “menő”, bevett dolog.

Ez a különbség jól látszik a boulder krónikával összehasonlítva, amely sokkal több mászót foglal magába (akik kb. hasonló erővel rendelkeznek, mert boulder 7C ~ köteles 8a), akik jellemzően fiatalabbak is. Manapság egyszerűen sokkal több ember boulderezik relatíve magas szinten, míg régebben inkább mindenki csak a nehéz köteles utakra koncentrált.

A boulderrel ellentétben én nem tervezem szigorítani a belépési feltételeket, a fiúk esetében, a 8a+ már az elit kategóriát súrolná, a lányok meg amúgy is le vannak maradva, létszámban legalábbis mindenképp (ejnye!!).

Következzék a legnehezebbeket mászók listája a 2023-as szezonból:



Abonyi Gábor
Gabó hazai terepen húzott be egy 8a-t, és ezzel helyet is szerzett magának az idei krónikában.

Ágh István: Buszsofőr, 8a, Csesznek
Forrás: Youtube, Ágh István

Ágh István
Pistike Misján nem indította a tervek szerint az évet, de annál inkább odatette magát az év maradékában, két 8a-val, amiből az egyik ráadásul egy bakonyi first ascent (a Buszsofőr).

Bajusz Balázs
Balázs szokásához híven nem felejtette el néha magára kötni a kötelet, és az évét, – ami amúgy sem alakult rosszul (2 db 8a+, 6 db 8a – ebből 2 flash-, illetve egy 7c+ és 5 db 7c on sight) egy hazai 8b és 8b+ First Ascenttel koronázta. Lehet menni próbálni őket, én biztosan fogom!

Benke Balázs
Ezen krónika szerzője megtette a kötelezőt és az év válogatott nehezítései ellenére hozta “mindenki misjai 8a-ját” és egy erőteljesebb gerecsei 8b (/+) variánst.

Barabás „Bézöl” Gábor
Gabó nem csak hogy a tavaly előtti év során – amikor sajnos nem készült krónika- bekerült a 100 fölötti 8a-t vagy nehezebbet mászók klubjában, hanem a 2023-as év során is lenyomott 8 db 8a-t 5db 8a+-t és egy 8b-t is. Sőt még Blikk címlapra is került, és ráadásul nem a villantásaival, hanem a Kerekes Bencével végzett Salbitschijen nagyfalas mászásukkal.

Bognár Nóra
Nóri lerakta az idei legnehezebb női megmászást az asztalra, az örvény-kői Szingularitás (8a+/b) első női megmászásával. De ha ezt nem néznénk, akkor is igen erős az éve, egy 7c+-al, két 7c-vel, és két 7b+-al.

Bognár Nóra: Szingularitás, 8a+/b, Örvény-kő
Forrás: Bognár Nóra

Csorba Péter
Petiről már az előző krónikánál is sejthető volt, hogy “robbanni fog”, ami így is lett; megmászásainak száma kiemelkedik a mezőnyből (1 db 8b+ second ascent, 4db 8b, 2 db 8a+ és 10 db 8a!), bár ahhoz hogy összejöjjön az összes misjai 8a, így is be kell szállni még egyszer-kétszer a kocsiba.

Czakó Laci
Laci erősen kezdte az évet és megmászta eddigi legnehezebb útját, egy 8a-t a festői Szicílában. Hoppá!

Dede László
Laci szeret a radar alatt mozogni, pedig igazából ő fölötte repül. Az biztos, hogy az év végén már bőven valahol a 200 és 300 darab 8a vagy afeletti út körül állt. Az impresszív tick listjéhez csak 2023-ban 5 db 8a-t, 6d b 8a+, egy 8b-t és egy 8b+-t tett hozzá, ami utóbbit 8c-ről fokoztak le, tehát ez sem a könnyű vége a nehézségnek.

Farkas Tamás „Tomika”
Tamáska még az intenzív edzősködés mellett is levarrt négy 8b+-t, egy 8b-t egy 8a+ flasht és egy 3rd go-t. Idénre már csak a misjai nagyvad hiányzik!

Fidy Márton
Marci az új boulderek és utak nyitása és a paplanernyőzés mellett is szánt egy kis időt a mászásra, meg is lett a három 8a, amiből az egyik egy elsőre mászott deep water solo volt Mallorcán!

Gárdonyi Soma
Soma a ritka, nem csak bouldert mászó fiatalok táborát erősíti, ez mind Magyar Kupa, mind sziklás eredményeiben is meglátszik. 2023-ban két nehéz gerecsei utat is leküldött, az Abokalipszist (8a+) és a sarlatánt (8b).

Gedeon Péter
Peti elég jót ment tavaly, mászott egy 8a-t Finaléban és két 8b+t is (!) Szlovákiában, akad egy kis jatt Miskolcon!

Horváth Ferenc
Hoci stabilan aprít Svájcban, mászott egy 8a-t és az alatt lévő piramist is stabilan épiti.

Ipach Marcell
Marcit az év eleji térdsérülés sem állította meg és megmentette az évet a Turul sziklákon található Folyok Tesó 8a+/b második megmászásával.

Kalamár Ábel
Ábel nekilátott ledarálni a nehéz utakat itthon, így ebben az évben leküldte 5 alkalom alatt a Laurát (8a+) Gerecsében. Jól megfigyelhető, hogy nem csak hosszú távon, hanem éves szinten is figyel a nehézségi piramis helyes formájára, mivel tavaly is 30 utat mászott 7a fokozatban vagy afölött.

Kertesi Pálma
Pálma 20 év mászás után “belépett a sportmászás kapuján” és egy négy napos kőkemény ostrom végén utolsó nap, másnaposan, a teljesítménykényszert lazán elengedve leküldte Misján a Samsarát. Emellett azért mászott még 2 db 7c-t is, hogy a piramis alja is nőjön. Szintén anyuka, csak, hogy tudják a fiatalok, hogy hol a helyük!

Klincsek Krisztina
Kriszti megmászta Bakonyban a Variációk egy témára 7b+-t, illetve egyébként “csak” 18 utat mászott 7a-7a+ fokozatokban; azt hiszem menne már sooookkal nehezebb is!

Komjáti Zoltán
2023 a deep water solo éve volt Zolinak, mallorcai tripje során mindent megtett fizikális és mentális szinten, hogy a legjobbat hozhassa ki magából a víz fölött (ki ne inna meg legalább egy sört egy tengerparti mászással töltött nap után???). Ennek meg is lett a látszata, pár egészen magas és nehéz útban: 2 db 8b, 2db 8a+ és egy 8a lett a trip eredménye.








Krizsán Eszter
A legcoolabb anyuka továbbra is keményen tolja a mászást (bár egyesek szerient vehetné még komolyabban) -és nulla köteles mászással gyermeke születése óta- a frankenjurai nyári tripje során letolt egy 7b+-t; majd még megfejelte a napot egy 35 méteres, utolsó köztesként lukban fityegő szétrohadt kötélgyűrűs 7a flash-sel.














Krizsán Veronika
A másik legcoolabb anyuka kipipált egy régi-régi tartozást és megmászta Misján a Samsarát (8a), újrakezdődhetnek a Misja tripek!

Lakatos Zoltán
Zoli átültette Dave Macleaod tanácsát a gyakorlatba, mivel a szikla nem jött közelebb, ő költözött Ljubjanába. Ez, és a kitartó projektelés, sziklára járás meg is hozta eredményét, megmászta első 8a-ját, a Divji otrokot Kotecniken. Üdv a kapuban!*

Márton András
András megmászta első 8a+-át a Lélekharang képében, ami, figyelembe véve, hogy négy év mászást tudhat maga mögött, mindenképpen megsüvegelendő teljesítmény. Így tovább, jöhet a többi balra lévő út a bányában!

Meilenger Noémi
Amy áthelyezte székhelyét Máltára és milyen jól is tette! Mászott is egy 7b+-t, ezzel először bekerülve a krónikába.

Németh Rudolf
Rudi a magyar köteles mászás oszlopos tagja; a makacsul visszatérő könyökgyulladással küzdve és jelentős időtartamokat kihagyva, három 8a-t is mászott. Úgy tűnik, ez a szint már bárhogyan megy! Jobbulást az év végi műtétből, lesz ebből még Black bean!

Pálmai Gergely
Gergő egy spanyol tripen melegítette be a fokozat áttörési képességeit az első 7c+-ával, majd egy hónappal később, a tripen összeszedett állóképességgel sikeresen abszolválta a Lélekharang 8a+-t. Nem véletlenül sóhajtott fel a közönség, aki rendszeresen láthatja Gergőt Magyar kupa döntőkben, hogy végre megvan kötéllel is a szint!

Osztrovszky Györgyi
Györgyi tovább építgette a stabil piramisát Svájcban (1 db 7c+, 5db 7c, 11 db 7b+), és idén leküldte harmadik 8a-ját!

Radics Attila
Attila tavaly leküzdte hosszú távú ujj sérülését (végre!!) és visszatért a versenyzéshez, ami során elhozta a mezőny méretét figyelembe véve eddigi talán legjobb köteles IFSC eredményét Szöulból, 21-edik lett a junior világkupa 64 fős mezőnyéből.

Rácz Krisztina
Kriszti nem tétlenkedett Olaszországban, 3db 7c-t és 3 db 7b+-t mászott, de emellett ami elég impresszív még, az a 12 db 7b -amiből egy flash- és az összesen 21 db út 7a és 7a+ között. Így néz ki egy rendes sziklamászó score cardja!

Sasfi András
András 2023-ban megmászta első 7c+-át és 8a-ját is, erre a ritka teljesítményre csak kevesen képesek ilyen rövid időn belül!

Seregi Ernő Róbert
Ernő nem véletlenül tanul azon a környéken, ahol tanul, a 2023-as év során csak úgy hullotak a 8a-k Franciaországban. Összesen 8 db 8a+-al, és 6 db 8a-val valamint egy 7c+ on sight-tal sikerült zárni az évet.

Simon Bence
Bence keményen dolgozik Svájcban és aprítja a köteles utakat, a tavalyi két 8a+-al és 9 db 8a-val nagyjából 200 db 8a, vagy afölötti utat mászott meg eddig, amivel egy elég elit, talán 3-4 fős csoport tagja itthon! Egy ilyen eredményhez nem csupán nagyon jól kell tudni mászni, hanem ezt konzisztensen évekig kell csinálni, több ezer sziklás napot is összegyűjtve.

Tusnády Nimród
Nimród jó évet zárt, aminek a végeredménye egy 8c+, egy 8b+ két 8b (ebből egy flash!) és két 8a. A pletykák azt rebesgetik, hogy a misjai 8c+ 9a-s kiterjesztéséért (Sanjski par extension) is már csak ki kell menni és kicsit összeszorítani. A sziklás eredményeken és a számtalan IFSC versenyen való részvételen kívül (3 -szor junior kategóriában, 6-ször felnőtt nyíltban) a szöuli 14. helyezésért lehet neki nagyokat gratulálni.

Vajóczki Gábor
A tavalyi fater kategória győztese, egy gerecsei 8b/+-al és 4 db 8a-val. Aki ismeri Buddhát, tudja, hogy elég komolyan veszi az edzésmunkát és a projektelést, úgyhogy nála minden évben fogynak az 1000 km-es körben meg nem mászott 8a-k.

Varga Móni
Móni végre visszatért a sportmászás helyes útjára és nagyobbrészt nemzetközi megmászásokkal egy 7c+-t, 4 db 7c-t és 5 db 7b+-t mászott. Ahogy ismerjük Mónit 2024-nek ez csak a megalapozása lehetett!

Vályi Gergő (Gege)
A tavalyi évet egy Misja trippel kezdte, ahol 4 nap alatt (egy-két 8b-8b+ mellett) gyakorlatilag megmászta a “bányában” található összes 8a nagyjából felét (6 db-ot).  Azt mondanom sem kell, hogy ebből több on sight és flash is volt. A márciusi tripen inkább a minőségre helyezte a hangsúlyt a mennyiség helyett, és (némi gyakorlás után) két nap alatt két 8c-t is levarrt. Az év fennmaradó részében inkább a versenyekre helyeződött a hangsúly, a válogatott megfordult több különböző világkupa fordulón is. Ezek során Gege legjobb helyezése az imsti Ifi kontinentális kupa harmadik helye volt (!). Emellett még elhozta eddigi nyílt IFSC mezőnyben szerzett legjobb eredményét, 22. helyezett lett a zsolnai európa kupán.

Vizi Karolina
Kari az év elején pakolta rendesen a hosszokat, ez meg is látszik a két megmászott 7b+-ban. Mi lett volna ha ősszel is köt magára kötelet?

Zengő Márk
Márk mindig megbízhatóan szállítja a fokozatokat az utóbbi 20+ évben, tavaly egy 8b+-t mászott Niemandslandon, amihez a mendemonda szerint a kulcs a Moon Board 6B+-ok szériázása volt pihenő nélkül. Ha már itt volt, a hely klasszikus 8a+-a is elesett az Ain’t nobody special. Ezen kívül mászott még két 8b-t, és egy 8a-t Isztrián valamint elesett még egy 8a/+ Siuranában is.

*A 8a fokozat „a belépés a sportmászás kapuján” – Bubb Ferenc

Oszd meg másokkal is

Kapcsolódó bejegyzések